Evde Aşı Takibi

Evde aşı takibi, bebekler ve çocukların aşı takvimine uygun takibinin yapılarak, hastaneye gelmeye gerek kalmadan evde aşı işlemlerinin uygulanması hizmetlerini kapsamaktadır. Evde aşı hizmeti ile bebek ve çocuklarınızın hastanede ya da hastaneye ulaşım amaçlı dışarı çıkıldığında oluşabilecek salgın hastalık ya da enfeksiyon riskini en aza indirmektedir. Özellikle hastane ortamından, aşı odasından korkan, huzursuz hisseden bebek ve çocuklar için evde aşı olmak kendilerini daha güvende hissetmelerine olanak tanıyarak büyük avantaj sağlamaktadır. 

Toplumsal Bağışıklık için Aşının Önemi

Bebek ve çocuklarda önlenebilir hastalıkların ortaya çıkışını, hastalıklardan kaynaklanan ölüm ve sakatlıkların engellenmesinde en çok yarar sağlayan, güvenilir ve en az maliyeti olan koruyucu önlemlerden biri aşılardır. Aşılar zayıflatılmış virüs ya da bakterilerin ya da bunların antijenik parçalarının vücuda verilerek yapay bağışıklık elde edilmesi için geliştirilmiş biyolojik maddelerdir ve hem bireysel hem de toplumsal bağışıklık sağlamaktadır. Bu konudaki en çarpıcı örnek çiçek hastalığının aşılama sayesinde yok edilmesidir.

Evde Hangi Aşılar Uygulanmaktadır?

Günümüzde aşılama hizmetleri her ülkenin ulusal sağlık sistemleri için de mevcuttur. Ülkemizde sağlık bakanlığı tarafından uygulanan çocukluk dönemi aşı takvimi (tüberküloz, difteri, boğmaca, çocuk felci, pnomokok, kızamık, kızamıkçık, kabakulak, su çiçeği, hepatit B ve A, tetanoz) dışında rutin programda olmayan fakat uygulamada yapılan özel aşılar (rotavirüs, meningokok ve HPV aşıları) da vardır

Çocuklarımızın sağlığı için aşı takvimine uygun takiplerinin yapılması önemlidir.